Poškozené trámy ve starším domě se staly trápením pro kupujícího i prodávajícího

Většina domů

Většina domů postavených do první poloviny dvacátého století má stropy nesené dřevěnými trámy. A tyto trámy jsou často skryty v konstrukci stropu a nejsou vidět. V jakém jsou stavu, nejsou uhnilé? Nemůže se nám stát to, co se stalo panu Radovanovi, který si koupil starší bytový dům?

Pan Radovan

Pan Radovan si koupil malý bytový dům, kde chtěl mít sídlo své firmy. Dům byl z konce 19. století, v centru města a měl hezkou historickou fasádu.

Předchozí majitel dům celkem dobře opravil. Udělal novou střechu, fasádu i okna. Pan Radovan věděl, že si bude muset upravit pouze interiéry pro svůj byznys.

Když ale začal provádět rekonstrukce interiérů a rozvodů, rozebral v jednom místě podlahu a náhodou si všiml i stavu nosného stropního trámu. Zdálo se mu, že dřevo není úplně v pořádku.

Pozval proto specialistu z Nemopasu. Ten provedl několik malých sond, ve kterých pomocí endoskopu namátkově zjistil, že řada trámů vykazuje známky napadení dřevokaznými organismy. Po dohodě s panem Radovanem nakonec nechali seshora odkrýt celý trámový strop.

Poškození dřeva

Rozsah poškození dřeva byl poměrně rozsáhlý a po posouzení mykologem a statikem se ukázalo, že bude třeba stropní trámy skoro kompletně vyměnit. To nebude úplně jednoduché a rozhodně ne levné.

Krom technického trápení ale nastalo panu Radovanovi i předchozímu majiteli trápení právní a vztahové. Předchozí majitel o stavu trámů ve stropě vůbec nevěděl, snažil se dům rekonstruovat poctivě a rozhodně nechtěl pana Radovana nijak podvést.

Kdo ale teď má celou rekonstrukci stropu zaplatit? Pan Radovan, nebo předchozí majitel? Zákon je v tuto chvíli na straně pana Radovana.

Občanský zákoník

Dle občanského zákoníku nese prodávající pět let odpovědnost za skryté vady nemovitosti. A tato odpovědnost se vztahuje právě na podobnou situaci. Předchozí majitel by tak měl vrátit panu Radovanovi část peněz, která bude určena na rekonstrukci stropu. Takže je také dost nešťastný.

Kdyby si oba pánové nechali před prodejem udělat technický průzkum nemovitosti, tzv. inspekci, věděli by, co je na domě za problémy a nemuseli by se teď trápit.