Inspekce nemovitostí pomůže zkultivovat realitní trh

Inspekce nemovitostí pomůže zkultivovat realitní trh

PRAHA 29. května 2012 – Prostřednictvím realitních kanceláří se v Česku prodá jen něco málo přes 50 procent nemovitostí. Zbytek obchodů realizuje prodávající s kupujícím napřímo bez využití zprostředkovatele. V zahraničí je přitom podíl obchodů, které realitní kanceláře zajišťují, výrazně vyšší. Dosahuje až 80 procent. Důvodem je jistá „nekultivovanost“ trhu a některých makléřů. Zaznělo to na Realitním summitu, kterého se zúčastnila celá špička oboru. Jednou z cest jak realitní trh kultivovat je masivní využívání služeb inspektorů nemovitostí. 

„V české veřejnosti je stále zakořeněný názor, že realitka se zákazníka chystá oškubat,“ shrnul náladu na realitním trhu hlavní inspektor služby Nemopas Radim Mařík. Nedůvěra ve schopnost prodeje nemovitosti makléřem pak vede k tomu, že prodávající neudělí realitní kanceláří exkluzivitu a naopak poptá co nejvíce makléřů. Nemovitost se tak objeví v nabídce řady realitních kanceláří a realitních serverů, a to často za velmi odlišné ceny. Potenciální zájemci se pak ozývají přímo prodávajícímu a ten pak obejde realitní kancelář a na prodeji se dohodne s vybraným zájemcem.

Leadeři na realitním trhu proto hledají cesty jak trh kultivovat, aby více odpovídal poměrům běžným například v Německu, Velké Británii nebo USA. Tamním realitním kancelářím přidává na důvěryhodnosti například i fakt, že více než 90 procent nabízených nemovitostí má značku odborně prověřeného objektu od inspektora nemovitostí. V Česku je inspekce nemovitostí nabízena v různých podobách a kvalitě. Projekt Nemopas proto vytvořil standardy a metodiku tak, aby výsledky prověrek od různých znalců byly srovnatelné a pro laika srozumitelné. S novým standardem zástupci Nemopasu seznámili na realitním summitu realitní kanceláře, které novou službu vítají. Lze tak očekávat, že značka prověřené nemovitosti, tedy červený sedmiúhelník Nemopasu, se začne brzy objevovat u inzerátů předních realitních kanceláří a časem se stane standardem při prodeji jakékoli nemovitosti.

Navíc součástí Nemopasu je i průkaz energetické náročnosti budovy, který bude od ledna příštího roku povinný při prodeji každé nemovitosti. Výsledky průkazu budou muset být také zveřejňovány již při inzerci nemovitosti, což může značně zkomplikovat realitní obchody. Od nového roku lze totiž čekat skokový nárůst poptávky po zpracování průkazů energetické náročnosti a to až na 40 tisíc průkazů ročně, přičemž v současné době se jich zpracovává zhruba do 12 tisíc. Pokud se po 1. 1. 2013 nemají realitním kancelářím zastavit jejich obchody, musí mít spolehlivého partnera pro zpracování průkazů, který bude schopen v krátkém čase a spolehlivě průkazy pro jejich nemovitosti odbavovat. Tým odborníků Nemopas je přitom připraven řešit i tento skokový nárůst poptávky.

Prověření skutečného technického stavu nemovitosti sice přináší výhody hlavně pro kupujícího, kterému dává jistotu dobré investice, snížení investičního rizika, ale i možnost vyjednání nižší kupní ceny. Na rozvinutějším realitním trhu je ale značka prověřeného domu u inzerátu výhodou i pro prodávajícího a především pro realitní kancelář.

Nemopas nabízí unikátní metodiku prověření nemovitosti včetně použití nejmodernější techniky proškolenými odborníky. Jako jediný na českém trhu zajišťuje certifikaci, která sestává ze sedmi základních kamenů:

  • Statické posouzení
  • Hydroizolace objektu
  • Průkaz energetické náročnosti budovy
  • Hlukové posouzení
  • Prověření plnění bezpečnostních, požárních a hygienických požadavků
  • Posouzení stavu povrchů podlah, stěn apod.
  • Stav technického zařízení budovy (instalace, rozvody)

Kupující, který si přizve odborníky Nemopasu, získá kromě popisu aktuálního stavu domu navíc ocenění nemovitosti včetně vyčíslení nákladů na sanaci zjištěných vad. Inspektoři Nemopasu se opírají nejen o své mnohaleté zkušenosti a odbornost, ale i o výsledky měření nejmodernější technikou včetně termovize, zařízení pro měření vzduchotěsnosti nebo aparatury pro měření hluku. Cena inspekce se pohybuje u běžného rodinného domu od deseti tisíc korun. V tuto chvíli inspektoři působí po celé České republice. 


Nemopas– je technická inspekce nemovitosti, která pomáhá kupujícím i prodávajícím zjistit skutečný stav objektu, budoucí náklady na sanaci vad. Tím výrazně usnadňuje uzavření obchodu a snižuje jeho rizika, zvyšuje důvěru mezi partnery, napomáhá dosažení férové ceny a urychluje proces uzavření obchodu.

Na zpracování unikátní metodiky inspekce nemovitostí pro Nemopas se podílel přední expert v oblasti vad staveb Doc. Ing. Zdeněk Kutnar, CSc., který je inspirátorem této služby v Česku.

Projekt Nemopas vznikl ve společnosti Dekprojekt ze skupiny DEK, což je největší dodavatel stavebních materiálů v ČR.

Kontakt: Marcela Fialková, mediální zastoupení Nemopas, tel: 724 090 754, e-mail: fialkova@profirelations.cz

Fotografie z provádění inspekcí nemovitostí v tiskové kvalitě, video v DV kvalitě a další materiály pro potřeby médií jsou ke stažení na www.nemopas.cz/media