Tisková zpráva: Nemopas pomáhá řešit očekávanou krizi na trhu nemovitostí

Nemopas pomáhá řešit očekávanou krizi na trhu nemovitostí

PRAHA 15. května 2012 – Leader na trhu inspekce vad nemovitostí Nemopas se stal partnerem Realitního summitu, který je klíčovým setkáním odborníků a firem z realitního oboru. Zástupci projektu Nemopas tak představí špičkám celého realitního oboru nejen nový standard inspekcí nemovitostí, ale i možnost řešení krize na realitním trhu, která hrozí v souvislosti s nově zavedenou povinností zpracování průkazu energetické náročnosti při každém prodeji nemovitosti. Konference se uskuteční ve čtvrtek 17. května v hotelu Corinthia Prague.

Inspekce nemovitostí je na českém trhu k dostání v různých podobách a kvalitě. Projekt Nemopas si klade za cíl vytvořit standardy a metodiku tak, aby výsledky prověrek od různých znalců byly srovnatelné a pro laika srozumitelné. „S tímto novým standardem chceme na summitu seznámit také realitní kanceláře,“ zdůvodnil partnerství na Realitním summitu hlavní inspektor Nemopasu Radim Mařík. Součástí Nemopasu je také energetický průkaz nemovitosti.

Tým odborníků Nemopas je připraven řešit i skokový nárůst poptávky po zpracování průkazů energetické náročnosti, který nastane po zavedení povinnosti předložit průkaz při prodeji nemovitosti od ledna příštího roku. Na trhu vznikne naráz poptávka po 30 až 40 tisících průkazů ročně, přičemž v současné době dosahuje asi osm až 12 tisíc. „Pokud se po 1. lednu 2013 nemají realitním kancelářím zastavit jejich obchody, musí mít spolehlivého partnera pro zpracování průkazů, který bude schopen v krátkém čase spolehlivě průkazy pro jejich nemovitosti odbavovat,“ vysvětlil Mařík. Bez průkazů, totiž nebudou moci realitní kanceláře nemovitost prodat a s velkou pravděpodobností ani nabízet v inzerci.

Prověření skutečného technického stavu nemovitosti sice přináší výhody hlavně pro kupujícího, kterému dává jistotu dobré investice, snížení investičního rizika, ale i možnost vyjednání nižší kupní ceny. Na rozvinutějším realitním trhu je ale značka prověřeného domu u inzerátu výhodou i pro prodávajícího a především pro realitní kancelář. Zvyšuje totiž důvěryhodnost realitní kanceláře v očích kupujících, a tím jí přináší konkurenční výhodu. „Očekávám, že zhruba do pěti let bude odborné prověření případných vad objektů běžnou součástí prodeje nemovitostí podobně, jak je tomu například v USA nebo Velké Británii,“ dodal Mařík.

Nemopas nabízí unikátní metodiku prověření nemovitosti včetně použití nejmodernější techniky proškolenými odborníky. Jako jediný na českém trhu zajišťuje certifikaci, která sestává ze sedmi základních kamenů:

  • Statické posouzení
  • Hydroizolace objektu
  • Průkaz energetické náročnosti budovy
  • Hlukové posouzení
  • Prověření plnění bezpečnostních, požárních a hygienických požadavků
  • Posouzení stavu povrchů podlah, stěn apod.
  • Stav technického zařízení budovy (instalace, rozvody)

Kupující, který si přizve odborníky Nemopasu, získá kromě popisu aktuálního stavu domu navíc ocenění nemovitosti včetně vyčíslení nákladů na sanaci zjištěných vad. Inspektoři Nemopasu se opírají nejen o své mnohaleté zkušenosti a odbornost, ale i o výsledky měření nejmodernější technikou včetně termovize, zařízení pro měření vzduchotěsnosti nebo aparatury pro měření hluku. Cena inspekce se pohybuje u běžného rodinného domu od deseti tisíc korun. V tuto chvíli inspektoři působí po celé České republice. Nemopas je po návštěvě objektu k dispozici do dvou pracovních dnů. Lze ho využít u starších domů, ale i novostaveb a dokonce i u projektové dokumentace.

Nemopas – je technická inspekce nemovitosti, která pomáhá kupujícím i prodávajícím zjistit skutečný stav objektu, budoucí náklady na sanaci vad. Tím výrazně usnadňuje uzavření obchodu a snižuje jeho rizika, zvyšuje důvěru mezi partnery, napomáhá dosažení férové ceny a urychluje proces uzavření obchodu.

Na zpracování unikátní metodiky inspekce nemovitostí pro Nemopas se podílel přední expert v oblasti vad staveb Doc. Ing. Zdeněk Kutnar, CSc., který je inspirátorem této služby v Česku.

Projekt Nemopas vznikl ve společnosti Dekprojekt ze skupiny DEK, což je největší dodavatel stavebních materiálů v ČR.

Kontakt: Marcela Fialková, mediální zastoupení Nemopas, tel: 724 090 754, e-mail: fialkova@profirelations.cz
Fotografie z provádění inspekcí nemovitostí v tiskové kvalitě, video v DV kvalitě a další materiály pro potřeby médií jsou ke stažení na www.nemopas.cz/media